PSM MAG: “E-ticarette havale açılımı yaptılar”

PSM MAG de yayınlanan röportajımızda, ComPayin hikayesini ve gelecek planlarını paylaştık.

E-ticarette havale açılımı yaptılar

Kariyerlerini profesyonellikten ‘patronluğa’ taşıyan dört arkadaşın kurduğu ComPay, e-ticarette havaleyle ödeme dönemini başlattı.

Son yıllarda ödeme hizmetiyle teknolojiyi birleştiren çok sayıda yeni şirket kuruluyor. Kurucularının çoğu da ya eğitimini yeni bitirmiş ya da kariyerlerin henüz başında olan kişiler. Ancak sizinle paylaşacağımız hikaye, bu klişeye uymuyor. Yılların deneyimini teknolojiyle birleştiren ve kendileri için ikinci bir kariyer dönemi başlatan dört arkadaşın kurduğu ComPay’den söz ediyorum.

ComPay Ödeme Çözümleri’nin kurucularından ikisi bankacılık sektörünün çok yakından tanıdığı isimler. Biri ödeme sistemleri alanında uzun yıllar yöneticilik yapan ve son olarak Akbank’ta ödeme sistemlerinden sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini yürüten Mine Könüman, diğeri de 17 yıl bankacılık yapmış, bu sürede birçok yeni ürün ve hizmetin geliştirilmesinde aktif rol almış İrfan Aslan. Diğer iki ortak ise farklı kariyer geçmişlerine sahip. Rıza Erman Çağıl, uzun yıllar aile şirketinde yöneticilik yapmış. Son ortak ise ABD’de 17 yıl boyunca farklı e-ticaret sitelerinde yöneticilik yapıp daha sonra Türkiye’ye yerleşen Celal Gürcüoğlu…

Bu dört ismin bir araya gelmesinin hikayesi de ilginç. İrfan Aslan, bu süreci kısaca şöyle anlatıyor: “Ben, Celal Gürcüoğlu ve Rıza Erman Çağıl ortaokul yıllarından beri arkadaşız. Bir araya geldiğimizde konuştuğumuz konulardan biri de ortak yapacağımız işler olurdu. Yaklaşık 2 yıl önce ödeme sistemleri alanında bir girişimde bulunmaya karar verdik. Doğal olarak da sektörde bu işin duayenlerinden biri olan ve daha önce birlikte çalıştığım Mine Könüman’ın kapısını çaldık. O da ortaklarımız arasında katıldı ve şirketin temellerini attık.”

İnternet şubesinin güvenliğini kullanıyor

Peki ComPay Ödeme Çözümleri tam olarak nasıl bir hizmet veriyor, çözüm sunuyor?
Şirketin yaptığı işi, e-ticaret siteleri ve bankalar arasında havale yoluyla ödeme hizmeti vermek şeklinde özetlemek mümkün. Mine Könüman, bu yöntemle ödeme sektöründeki önemli bir açığı kapattıklarını düşünüyor. E-ticarette banka kartıyla ya da banka hesabıyla alışveriş yapma fırsatının olmadığını belirten Könüman, “Kredi kartınız yoksa alışveriş yapamıyorsunuz. Oysa kredi kartı olmayanlar ya da kullanmak istemeyenlerin sayısı oldukça fazla. Kredi kartı kullanmak istemeyenlerin gidip bankadan ya da başka bir yerden havale yapmaları gerekiyordu. İşte biz bu açığı kapattık” diyor.
Sektörün e-ticarette banka hesabını tercih etmemesinin en önemli nedeni güvenlik sorunu… Daha önce bu konuyu konuştuğum bankacılar, “Türkiye’de sanal alışverişe ilgi son yıllarda artmaya başladı, güven ortamı henüz tam olarak oturmuş değil. Hal böyleyken kimse banka hesabını kullanmak istemiyor” yorumunu yapmıştı.
ComPay ortaklarına bu sorunu nasıl aştıklarını sordum. İrfan Aslan, şöyle yanıtlıyor: “Bir e-ticaret sitesinin sahip olması gereken tüm güvenlik aşamaları bizde de var. Üstelik bizim sistemimizde kullanıcı banka kart numarasını ya da hesap numarasını girmiyor. ComPay ile ödemeyi tercih ettiğinde karşısına direkt olarak hesabının olduğu bankanın internet sitesi çıkıyor. Oraya kullanıcı adı ve şifresini giriyor, SMS’le gönderilen güvenlik kodunu girdikten sonra ödemesini yapıyor. Dolayısıyla bir bankanın internet şubesinin güvenliğiyle hizmet veriyoruz.”

Habere git