Webrazzi ile Röportaj

Webrazzi ile ComPayin hikayesi, şu an ki durumu ve gelecek planları hakkında röportaj gerçekleştirdik.  Röportajın ayrıntıları;

1) Girişiminiz ve hikayesini kısaca anlatır mısınız?

ComPay’in hikayesi, aslında tam bir startup öyküsü. ComPay, iş hayatlarındaki tecrübelerini, kendi kurdukları bir startup ile e-ticaret alanında yenilikler sunmak üzere birleştiren 3 ortağın girişimiyle kuruldu.

2012 yılında, İrfan Aslan 15 senelik bankacılık ve ödeme sistemleri tecrübesinden yola çıkarak, online alışverişlerdeki önemli bir eksikliği farketti ve müşteri deneyimini kolaylaştırıp, e-ticaretteki hacimleri yükseltebilecekleri bir fikir etrafında çalışmaya başladı. 2013 yılına geldiğimizde, çok uzun süredir tanıdığı Celal Gürcüoğlu ve Erman Çağıl ile bu fikrini ve yeni bir girişim kurma teklifini paylaştı ve ödeme sistemlerinin Türkiye’deki duayenlerinden Mine Könüman’ın da ekibe arasına katılmasıyla ComPay Ödeme Çözümleri kurulmuş oldu.

Teknik geliştirmeler ve iş ortaklarının seçimiyle geçen 2 senenin sonunda, yorulmadan, vazgeçmeden, ara vermeden… 375 toplantıda 1000’den fazla kişiyle ComPay’in iş modelini ve son kullanıcı ve işyerine faydalarını anlattık. Gururla söyleyebiliriz ki, ComPay Kasım 2015’ten itibaren son kullanıcının hizmetine sunulmuş olacak. İlk iş ortaklarımız olan Akbank ve AtlasJet ile online alışverişlerde yeni bir ödeme çözümü sunmaya başlıyoruz. Webrazzi Arena’nın bu nedenle de bizim için anlamı büyük, bizim için lansman sürecimizin ilk adımı.

2) Yatırım aldınız mı, yatırım alacak mısınız? Bununla ilgili planlarınız neler? Finansman nasıl sağlandı?

ComPay Ödeme Çözümleri, bootstrapped dediğimiz, ortakların özsermayesi ile kurulmuş bir startup. Bugüne dek yatırım almayan ComPay, bundan sonraki aşamalarda, daha büyük ölçekli projeleri gerçekleştirmek için sermaye artırımına gidebilir veya kapılarını yatırımcılara açabilir.

3) Gelecek planlarınız neler, yurt dışına açılmak gibi planlarınız var mı? Gelecekte nerede olmak istiyorsunuz?

ComPay Ödeme Çözümleri’nin öncelikli hedefi, müşteri ihtiyaç ve beklentilerinden yola çıkarak bankacılık ürün ve hizmetlerini online alışveriş dünyasıyla buluşturmak. Yolumuza iş ortaklarımız olan Bankalar ve elektronik ticaret kurumlarına değer yaratarak, son kullanıcının hayatını kolaylaştıran bir marka olarak büyümek için çıktık. Vizyonumuz, ölçeklenebilir bir iş modeli ile kısa sürede Türkiye sınırlarının dışına çıkıp uluslararası arenada ürünler sunan bir firma haline gelmek. Çözüm odaklı ve innovatif yaklaşımımızla, dijital bankacılık ürünlerini son kullanıcıya ve e-ticaret platformlarına yaklaştıracak bir platform olarak oyun alanımızın tüm dünya olduğuna inanıyor ve planlamamızı o şekilde yapıyoruz.

4) Ekibe göz atalım. Tek misiniz, ekip kimlerden oluşuyor? Şirketin kurucuları kim, kurucu ortaklar varsa isimleri alabilir miyiz?

(İlk soruda kısmen yanıtlanmıştı). Kurucu ortaklarımız, İrfan Aslan, Celal Gürcüoğlu, Rıza Erman Çağıl ve Mine Könüman. Bankacılık ve ödeme sistemlerinde benzersiz tecrübeye sahip olan ortaklarımız Mine Könüman ve İrfan Aslan; Erman Çağıl ve Celal Gürcüoğlu ise, ticaret ve elektronik ticaret konusunda geniş tecrübeye sahip, yönetim kadrolarında yer almış profesyoneller.

Sistem altyapısı için Asseco firması ile çalışıyoruz, web geliştirmeleri ve arayüz tasarımında birlikte çalıştığımız firma ve profesyonellere ek olarak, Pazarlama Direktörümüz Neşen Yücel Bosteels’in aramıza katılması ile ile ekibimiz tamamlandı.

6) Eklemek istediklerinizi alabilir miyim? 

ComPay Ödeme Çözümleri, Ekim 2015 itibariyle ilk ürünü olan Online Alışverişlerde Hesaptan Ödeme aracı ile sektöre adımını atmış oldu. Kısa süre içinde Banka ve e-ticaret firmalarından oluşan diğer iş ortaklarımızla hızla büyüyeceğiz. Heyecanla eklemek isteriz ki, 2016 ilk çeyrek içinde, dijital bankacılık ürünlerini son kullanıcıyla buluşturacak başka çözümlerimizi de pazara sunmuş olacağız.

Mottomuz, Bankalar, iş yerleri ve son kullanıcılar için en yüksek katma değeri yaratarak büyümek. ComPay’i daha yakından izlemek için:

www.compay.com.tr