FintechTime Nisan 2017

Compay fikri nasıl oluştu, Compay sektörde şu an ne durumda, Gerçek zamanlı banka transferi yöntemi dünyada ne kadar kullanılıyor, neden tercih ediliyor, 2020 yılında dünyada neden daha fazla tercih edileceği düşünülüyor, Türkiye için neden önemli, hangi firmalarla çalışıyorsunuz, yeni ürün yelpazesi ne olacak, yatırım alma planınız var mı …

Bu ve benzeri konularda Compay kuruluştan başlayarak bugüne geldiği nokta ve hedeflerini anlatacağınız bir röportaj olmalı.

ComPay’i tanıyalım

ComPay internet alışverişlerinde “İnternet Bankacılığı ile Ödeme” imkanı sunan yeni bir ödeme platformudur. Müşteriler Internet alışverişlerinde finansal bilgilerini vermeden ComPay üzerinden kendi bankalarının güvenli sayfasına bağlanarak işlemlerini kolayca tamamlayabiliyor. Geleneksel ödeme sistemlerinde müşterinin kritik finansal bilgileri ödeme anında  alışverişin yapıldığı firmanın sistemine taşınırken, ComPay ile ödemelerde, işlem bilgileri müşterinin seçtiği bankanın sistemine taşınarak ödeme sürecinin banka sistemi içinde güvenle tamamlanması sağlanıyor.

Özetle, ComPay müşterilerin internette alışveriş yaparken, kendi bankasının internet bankacılık kanalları ile son derece güvenli bir sistemle ödeme yapmasına yardımcı oluyor. Müşteriler herhangi bir ödeme aracına bağlı kalmadan bankacılık ürünlerinden biriyle ödeme yapabiliyor. Banka hesabından, hesabına bağlı kredili mevduat limitinden, kredi kartından ya da online tüketici kredisiyle ödeme imkanları arasından tercih ettiğini kullanabiliyor. Müşterinin ödeme yapmak için sadece internet bankacılığı kullanıyor olması yeterli. ComPay kartı olmayan ya da kartını internet alışverişlerinde kullanmak istemeyen müşteriler için kolay ve güvenli bir ödeme deneyimi sunarak pazarda önemli bir ihtiyacı karşılıyor. ComPay ile ödeme saniyeler içinde tamamlanıyor:

  • Ödeme anında müşteriler önce ComPay üzerinden seçtiği bankanın internet bankacılığına bağlanıyor ve her zamanki giriş bilgileriyle giriş yapıyor.
  • Ödemeye ilişkin tüm bilgiler (alıcı firma adı, IBAN veya sipariş no vb.) otomatik olarak karşısına çıkıyor ve işlemi onayı ile birlikte ödeme saniyeler içinde tamamlanıyor.

ComPay fikri nasıl oluştu?

ComPay’i kurma fikri, uzun yıllar profesyonel yaşam tecrübesine sahip 4 ortağın bir araya gelmesi ile 2013 senesinde oluştu. Bankacılık ve ödeme sistemleri alanındaki tecrübeleri ile kurucu ortaklar İrfan Aslan ve Mine Könüman’a ek olarak Celal Gürcüoğlu ve Erman Çağıl’ın ortaklığı ile 2013 sonunda resmen kurulan ComPay Ödeme Çözümleri, ekibini Reyhan Mertek ve Neşen Yücel ile güçlendirerek  altyapı hazırlıklarını tamamladı ve 2015 yılı Aralık ayında ilk işlemini gerçekleştirdi.

ComPay’in çıkış noktası online alışverişlerdeki önemli bir eksikliği gidermek ve müşteri deneyimini kolaylaştırarak, e-ticaretteki hacimleri yükseltebilecekleri bir çözüm oluşturmaktı. Özellikle dijital bankacılık ürünlerinin eticaret ile buluşması ve son kullanıcıya en rahat deneyimle sunulması konusunda çalışan ComPay ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor.

ComPay şu anda sektörde ne durumda?

ComPay kurulduğu günden bu yana, kendi alanında Türkiye içinde rakipsiz olarak eticaret firmaları ile bankaları bir araya getirmeye devam ediyor. Online alışverişte Internet Bankacılığından ödeme kolaylığını getirdiğimiz ilk banka Akbank idi, kısa süre sonra Denizbank ve fastPay ile çalışmaya başlayan platformumuz, başta VakıfBank ve ING Bank olmak üzere, 2017 senesinde toplamda 7 bankanın entegrasyonlarını tamamlamayı hedefliyoruz.

Eticaret firmaları tarafında ise, en büyük 70 markanın alternatif ödeme kabul çözümleri içinde olacağız. Şu anda ComPay ödeme kolaylığını sunan online alışveriş markaları arasında, E-bebek.com, Atlasglb.com, Nesine.com, Ereyon.com.tr, Babil.com, Joker.com.tr ve önemli bir iş ortağımız olan PayU Türkiye networkündeki eticaret firmaları var.

Yatırım alma planınız var mı?

ComPay Ödeme Çözümleri olarak, 3 seneden uzun süredir ortakların özsermayesi ile yoluna devam ettik. Son bir yılda giderek genişleyen bir işyeri ve banka networküne sahip olan ComPay Platformu’nun ölçeklenmesi için, 2017 içinde yatırım alması olası görünüyor. Bu konuda ciddi anlamda seçici olmakla birlikte yerli ve yabancı yatırımcılarla görüşmelerimiz devam ediyor.

Gerçek zamanlı banka transferi dünyada ne kadar kullanılıyor, neden tercih ediliyor? 2020 yılında dünyada neden daha çok tercih edileceği öngörülüyor?

Avrupa’dan bir örnek vermek gerekirse, örneğin Hollanda’da yapılan online alışverişlerde, ödemelerin neredeyse %70’inin internet bankacılığı ile ödeme yöntemiyle yapıldığını görüyoruz.  Kredi kartlarının bir finansman aracı olmaktan çıkıp, sadece bir ödeme aracı konumuna gerilemesiyle beraber, ülkemizde de trendin bu şekilde gerçekleşeceğini öngörüyoruz.

Buradaki en büyük avantajımız, ComPay’in müşteriyi doğrudan kendi bankasının internet bankacılığına bağlayarak ödeme sürecinin banka ile müşteri arasında tamamlanmasına imkan vermesi ve bu sayede rakipsiz bir güvenlik sağlıyor olması. Müşteri, alışveriş yaptığı site ile herhangi bir bilgisini paylaşmıyor, tam tersine, alışveriş bilgileri tercih ettiği bankanın internet bankacılığına ComPay aracılığı ile iletiliyor ve işlem saniyeler içinde müşterinin hazır ödeme formuna onay vermesiyle tamamlanıyor. Bu müşteri deneyiminin hızla gelişen dijital bankacılık ürünleri ile giderek daha fazla tercih edilmesi çok doğal görünüyor.

Yeni ürün yelpazesi ve gelecek planları

Yolumuza iş ortaklarımız olan Bankalar ve elektronik ticaret kurumlarına değer yaratarak, son kullanıcının hayatını kolaylaştırmak üzere çıktık. ComPay Ödeme Çözümleri’nin öncelikli hedefi, müşteri ihtiyaç ve beklentilerinden yola çıkarak dijital bankacılık ürün ve hizmetlerini online alışveriş dünyasıyla buluşturmak. Ancak özellikle firmalardan gelen yoğun taleplerle ComPay’in sunduğu çözümleri sadece online alışverişlerde değil fiziksel satış noktalarında da sunmak üzere çalışmalarımıza başladık. Çok yakında, ComPay kolaylıklarını fiziksel satış noktlarında da müşterilerin hayatını kolaylaştırmak üzere kullandırmaya başlayacağız.

Vizyonumuz, ölçeklenebilir bir iş modeli ile kısa sürede Türkiye sınırlarının dışına çıkıp uluslararası arenada ürünler sunan bir firma haline gelmek. Çözüm odaklı ve innovatif yaklaşımımızla, dijital bankacılık ürünlerini son kullanıcıya ve firmalara yaklaştıracak bir platformda sunacağız. Bunun için oyun alanımızın tüm dünya olduğuna inanıyor ve planlamamızı o şekilde yapıyoruz.  Mottomuz, Bankalar, iş yerleri ve son kullanıcılar için en yüksek katma değeri yaratarak büyümek.

Elektronik ve mobil ticaret gelişirken, ödeme kolaylığı sağlayan sistemler geleneksel ödeme sistemlerini nasıl değiştirecek?

Ödeme kolaylığı sağlayan yeni sistemlerin geleneksel sistemler karşısında 3 temel

avantajı olduğuna inanıyoruz. Bunlardan ilki müşteriyi çok daha iyi tanımaları, ikincisi teknolojiyi çok etkin kullanabilmeleri ve üçüncüsü ise esnek iş modelleriyle çok hızlı gelişen pazar şartlarına daha iyi ayak uydurabilmeleri.

Bu avantajları sayesinde de yeni ödeme sistemlerinin müşterilerin hayatlarını daha

da kolaylaştıracağına inanıyoruz. ComPay’i diğer firmalardan ayıran en temel

özelliğinin ise ödemeler dünyasında bankalarla birlikte hareket etmeyi kendine

misyon edinmesi. Sahip olduğumuz bu avantajlarla bankaların tecrübesi, risk

yaklaşımı, ürün çeşitliliği ve inovasyon gücünü birleştirerek ortak hedefimiz olan

müşterilerin hayatlarını çok daha fazla kolaylaştırabileceğimize inanıyoruz.

Banka müşterilerine kart veya hesap bilgilerini vermeden alışveriş yapma olanağı sağlıyorsunuz. Bunun bankalara ne tür bir katma değeri var?

ComPay platformu ile bankaların son yıllarda dijital bankacılık alnındaki hızlı gelişimi sonrası her alanda müşterinin hayatını kolaylaştırma hedefine katkı sağladığımıza inanıyoruz.

Öncelikle ComPay ile ödeme yapabilmek için müşterilerin sadece hesabının bulunduğu bankanın internet/mobil bankacılık hizmetini kullanıyor olması yeterli, yeni bir üyelik gerektirmediği için kolayca kullanılabiliyor.

Müşteriler alışveriş yaptığı web sitesine herhangi bir finansal bilgisini vermeden işlemlerini kendi bankasının güvenli sayfasında tamamlayabiliyor. Bu sayede banka müşterileri internet alışverişlerinde de kendilerini güvende hissediyorlar.

Ayrıca müşteriler ödeme yapacağı mağazanın IBAN, sipariş no, alıcı firma adı bilgilerini girmeden ödeme yapabiliyorlar. ComPay sayesinde alışverişe ilişkin tüm bilgiler otomatik olarak banka sistemine gönderiliyor ve müşterinin onayına sunuluyor.

Dolayısıyla internette daha kolay ve güvenli alışveriş yapabilmek için artık daha fazla banka müşterisinin internet/mobil bankacılık kolaylıklarından faydalanacağına inanıyoruz.

Elektronik ve mobil ticaret gelişirken, ödeme kolaylığı sağlayan sistemler geleneksel ödeme sistemlerini nasıl değiştirecek?

Ödeme kolaylığı sağlayan yeni sistemlerin geleneksel sistemler karşısında 3 temel avantajı olduğuna inanıyoruz. Bunlardan ilki müşteriyi çok daha iyi tanımaları, ikincisi teknolojiyi çok etkin kullanabilmeleri ve üçüncüsü ise esnek iş modelleriyle çok hızlı gelişen pazar şartlarına daha iyi ayak uydurabilmeleri.

Bu avantajları sayesinde de yeni ödeme sistemlerinin müşterilerin hayatlarını daha da kolaylaştıracağına inanıyoruz. ComPay’i diğer firmalardan ayıran en temel özelliğinin ise ödemeler dünyasında bankalarla birlikte hareket etmeyi kendine misyon edinmesi. Sahip olduğumuz bu avantajlarla bankaların tecrübesi, risk yaklaşımı, ürün çeşitliliği ve innovasyon gücünü birleştirerek ortak hedefimiz olan müşterilerin hayatlarını çok daha fazla kolaylaştırabileceğimize inanıyoruz.

Facebook
Twitter
Email
Print

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir